Kolorystyka wnętrz – wpływ na samopoczucie

Czy kolorystyka wnętrz ma znaczenie

Wbrew pozorom kolorystyka wnętrz ma olbrzymie znaczenie i wpływ na to jak daną przestrzeń odbieramy. Choć oczywiście mówi się ciągle o wpływie kolorów na nasze emocje i na jak postrzegamy różne rzeczy często jednak nadal zapominamy o tym w czasie gdy sami projektujemy swoje wnętrza. Wielu z nas wybierając kolor ścian nadal kieruje się tylko i wyłącznie poczuciem smaku, estetyki a więc po prostu w dużej mierze tym czy dany kolor faktycznie nam się po prostu podoba. Niestety zapominamy o tym, że kolorystyka wnętrz powinna być dobrana nie tylko ze smakiem i pod to co akurat nam się podoba, ale także powinna brać pod uwagę szereg innych rzeczy.

koloryMowa tutaj przede wszystkim o wszystkich kwestiach związanych z naturalną percepcją kolorów przez człowieka. Faktem jest, że na przykład kolor pomarańczowy jest przez nas bardzo często postrzegany jako ciepły i zapraszający kolo9r. Podświadomie natomiast kolorystyka wnętrz w tonacji pomarańczowej wpływa na to, że zaczynamy odczuwać głód i mamy po prostu ochotę zjeść coś dobrego. Nie dziwi zatem fakt, że bardzo wiele restauracji ma wnętrza właśnie w kolorach pomarańczowych, aż ślinka cieknie. Kolorystyka wnętrz już dawna jest wykorzystywana w projektowaniu wnętrz, nie tylko stricte tych użytkowych ale także szeregi innego rodzaju wnętrz także. Warto o tym pamiętać kiedy następny raz udamy się do lekarza lub do restauracji.

Kolorystyka wnętrz i samopoczucie

Jednak kolorystyka wnętrz to nie tylko wnętrza, które są w jakiś sposób użytkowe czy też jakoś powiązane z miejscami publicznymi. Kolorystyka wnętrz to także nasza zwykła i można powiedzieć wcale nie taka szara codzienność. Mowa tutaj przede wszystkim o wszystkich kwestiach związanych z projektowaniem naszych domów czy mieszkań. Nowoczesne domy i mieszkania bardzo często polegają na klasycznych barwach, czerni, bieli i szarościach. Taka kolorystyka wnętrz sprawdza się idealnie jeśli tylko stosujemy ją z umiarem co w praktyce oznacza jeśli po prostu umiemy ją przełamać innym kolorem lub zdecydowanym akcentem związanym z wystrojem wnętrza. Warto także pamiętać, że taka klasyczna kolorystyka bardzo często może sprawić, że wnętrza będą wyglądać smutno lub nudno. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Jeśli kolorystka wnętrz w jakiś sposób nie odpowiada naszym potrzebom a nie możemy jej do końca zmienić warto postawić na dodatki w żywych i zdecydowanych barwach lub na  żywe rośliny. Nic tak bardzo nie ociepla wnętrza jak soczyście zielone liście pięknych kwiatów. Co ciekawe, kwiaty mogą się także idealnie sprawdzić w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top