Proporcje wnętrza – o czym pamiętać

Nowoczesny design

Jeśli chodzi o nowoczesny design mamy do wyboru bardzo wiele projektów i aranżacji. Choć na pierwszy rzut wydaje się, że nowoczesny design to bardzo szerokie pojęciem, które nie może zostać precyzyjnie zdefiniowane wcale tak nie jest. Możemy z pewnością wyróżnić kilka cech szczególnych nowoczesnego designu, które w zasadzie pojawiają się we wszystkich nowoczesnych aranżacjach. Jakie to cechy? Są to minimalizm, praktyczność i prostota. Gdy tylko przyjrzymy się bliżej w każdym nowoczesnym wnętrzu zobaczymy te właśnie cechy.

Aby jednak te cechy były widoczne ważne są właściwe proporcje wnętrza. Choć taka wydawałoby się stricte techniczna kwestia jak proporcje wnętrza wydaje się mało znacząca w przypadku nowocześnie urządzonych wnętrz to zupełna podstawa. Bez właściwych proporcji wnętrza nie ma mowy żeby wnętrza były minimalistyczne, proste i funkcjonalne. Proporcje wnętrza są esencją i podstawą każdego projektu dotyczącego projektowania i aranżacji wnętrz. O czym należy przede wszystkim pamiętać?

Proporcje wnętrza

Proporcje wnętrza są tak szczególnie istotne ponieważ to one odpowiadają za to jak czujemy się w danym wnętrzu, czy jest ono dla przyjazne i czy przypadkiem nie czujemy się w nim lekko przytłoczeni. Właściwe proporcje biorą pod uwagę wszystkie elementy danej przestrzeni – ściany, podłogę, sufit, okna, zaułki i załamania. Wszystko musi ze sobą współgrać i sprawiać spójne i dobrze przemyślane i zorganizowane wrażenie. Bez tego nie ma w zasadzie mowy o tym aby dane wnętrze było proporcjonalne i przyjazne domownikom.

Na szczęście, nawet wnętrza w których proporcje z różnych powodów są zaburzone można jeszcze uratować i sprawić, że będą wyglądać dobrze. Istnieje szereg mniej lub bardziej prostych trików i sztuczek, które pomagają w optycznym  powiększeniu przestrzeni lub w nadaniu mu głębi i charakteru.  Ciekawym rozwiązaniem są różne bardzo oryginalne sposoby malowania ścian (na przykład każda ścian na inny kolor), które sprawiają, że skupiamy się na kolorach i niejako zapominamy o zaburzonych proporcjach wnętrza.

Interesujący pomysł to także z pewnością fototapety. Ciekawie dobrana fototapeta może sprawić, że przestrzeń będzie się wydawać większa niż w rzeczywistości, a całość nabierze głębi. Idealnym rozwiązaniem są na przykład fototapety 3d, które dzięki niebanalnemu wrażeniu trójwymiarowości sprawiają, że wszystko dosłownie zyskuje nowy wymiar. Warto się nad tym dokładnie zastanowić i przemyśleć kwestie związane ze sposobami aranżacji wnętrz i sposobami korygowanie proporcji wnętrz, które w jakiś sposób są zaburzone. W praktyce może się okazać, że proporcje wnętrz można bardzo łatwo zmanipulować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top