Aranżacja przestrzeni – co warto wiedzieć

Dlaczego przestrzeń jest ważna

Czas i przestrzeń to fundamentalne elementy definiujące naszą rzeczywistość. Co ciekawe, niewiele osób tak naprawdę zastanawia się nad tym czym jest czas, a co dopiero przestrzeń. Mamy oczywiście szereg mniej lub bardziej zrozumiałych definicji, nie zmienia to jednak faktu, że czas i przestrzeń w swojej istocie dla większości z nas pozostają niezrozumiałe. Niestety w związku z naszymi ludzkimi ograniczeniami nie jesteśmy tak naprawdę w stanie wyjść poza naszą fizyczność, a zatem poza czas i przestrzeń. Jesteśmy po prostu osadzeni w czasie i przestrzeni i nic tego nie zmieni.

Można się oczywiście wybierać na różnego rodzaju wędrówki mentalne poza obszary, które są związane z naszym fizycznym doświadczeniem, są jednak one na tyle zindywidualizowane, a często także stymulowane przez różnego rodzaju środki, że nie można wyciągnąć z tych doświadczeń jednoznacznych wniosków dotyczących konstrukcji przestrzeni. A przestrzeń jest ważna. Dlaczego przestrzeń i aranżacja przestrzeni są dla nas tak istotne? Po pierwsze, wynika to z faktu naszej fizyczności i poleganiu na bezpośrednim doświadczaniu świata poprzez zmysły. To zmysły, jak wzrok czy dotyk pomagają nam w doświadczaniu przestrzeni i konstruują jej obraz w naszych głowach. To zmysły tworzą dla nas świat, a więc ich interakcje z otaczającą nas przestrzenią są bardzo ważne. Po drugie, przestrzeń i jej aranżacja wpływają na to jak się czujemy i jak definiujemy świat, a także swoje miejsce w tym świcie.

Aranżacja przestrzeni

Jasne określenie swojego miejsca w świecie to podstawa, która pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie. Co ciekawe, wiele chorób psychicznych wynika z faktu, że nie wiemy gdzie jesteśmy, odnosi się to do rzeczywistej fizycznej lokalizacji, ale także do wyobrażenia siebie w świecie. Aranżacja przestrzeni jest zatem niezmiernie ważna i wpływa na nasze prawidłowe funkcjonowanie i postrzeganie siebie. Aranżacja przestrzeni w tym kontekście odnosi się do kilku rzeczy. Po pierwsze, chodzi tutaj na pewno o podział danej przestrzeni na jasno określone obszary – zbyt duża ilość wolnej przestrzeni, która nie jest niczym ograniczona źle wpływa na postrzeganie siebie i świata. Po drugie, aranżacja przestrzeni w kontekście dedykowanych obszarów odnosi się do funkcji danej przestrzeni. Nie chcemy przecież wprowadzać zamieszania i sprawiać, że nieudana aranżacja przestrzeni wprowadzi zamęt w naszej głowie.

Warto także pamiętać, że pusta przestrzeń też jest swoistego rodzaju aranżacją i decyzją i jako taka nie pozostanie bez wpływu na całość naszego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top