Sztuka nowoczesna – plakat

Sztuka nowoczesna – o co chodzi

nowoczesny budynekSztuka to temat rzeka, który tak naprawdę jest niezwykle ciężki do zrozumienia. Z jednej strony wynika to z faktu, że definicja sztuki jest niejasna, a z drugiej z faktu, że sztuka przyjmuje tak wiele różnych form. Nie można jednoznacznie stwierdzić co jest a co już nie jest sztuką. Mamy po prostu zbyt dużą różnorodność i w związku z tym nie da się sztuki ujednolicić. Oczywiście fakt, że ktoś w ogóle chciałby sztukę ujednolicić jest przerażający. Sztuka musi ewoluować i być różnorodna. To jest przecież jej esencją.

Co ciekawe, sztuka nowoczesna należy często do rodzaju sztuki, która w ogóle nie jest zrozumiała. Wiele osób, laików jeśli chodzi o sztukę  w ogóle, potrafi docenić wielkość malarzy renesansu czy antycznych rzeźbiarzy, nie widzi jednak tej wielkości w przypadku właśnie sztuki nowoczesnej. Co więcej, wiele takich osób traktuje sztukę nowoczesną jako coś co sztuką wcale nie jest i nie ma z nią nic wspólnego. Dlaczego tak się dzieje?

Wynika to faktu, że sztuka nowoczesna jest po prostu niezwykle trudna  w odbiorze w związku z tym, że ma nietypową formę. Nie da się oczywiście wrzucić wszystkich form do jednego worka i jasno określić jakie formy faktycznie przyjmuje sztuka nowoczesna, można jednak wyraźnie stwierdzić, że formy sztuki nowoczesnej są nietypowe i nietradycyjne. W związku z tym mogą pozostawać także trudne  w odbiorze. Co więcej, sztuka nowoczesna często świadomie bawi się formą i wykorzystuje znane z kultury motywy tylko w innych kontekstach. Aby zatem w ogóle móc docenić sztukę nowoczesną trzeba mieć podstawową wiedzę.

Sztuka nowoczesna – plakat

Co ciekawe, jedną z form sztuki nowoczesnej stał się plakat. Choć wydawałoby się, że plakat to banalny element wystroju pokojów nastolatków lub kartka z ogłoszeniami plakat zyskał nowy wymiar i wkradł się na arenę sztuki. Dzięki temu, ze plakat jest tak popularny i ekonomiczny w przedstawianiu grafiki jest szeroko dostępny. Co więcej, forma plakatu nie jest tutaj żadną przeszkodą, co więcej może służyć jako faktyczna inspiracja.

Możliwości plakatu jako manifestacji sztuki nowoczesnej są tak naprawdę nieograniczone. Stosunkowo prosta forma może być jednak zwodnicza. Wynika to głównie z faktu, że sztuka nowoczesna nie powinna być zbyt oczywista. Nie oznacza to oczywiście, że nie może być prosta. Co więcej, prostota to pożądana cecha sztuki nowoczesnej. Jak się jednak okazuje w praktyce osiągniecie prostoty bez szkody dla przekazu i bez prostactwa nie zawsze jest łatwe. Warto zatem docenić formę jaką jest plakat i traktować ją z należytym szacunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top